Bine aţi venit! Vizitator

Main » 2009 » Noiembrie » 11 » Fuera!
16:23
Fuera!
Santiago Bernabeu. 80.000 de fani asteapta spectacolul dar primesc neputinta. In imensitatea fermecatoare a grandiosului stadion madrilen, baietii imbracati intr-un alb nedemn, se chinuie sa traga la poarta. Fanii, entuziasti la inceput incep sa-si piarda rabdarea. In marea de huiduieli, se aude vocea unui om: "Vamos, jugar mas fuerte”. Vine minutul 70 si tipul subtirel si inalt il cheama pe Marcelo. Brazilianul intra in locul lui Lass. Urmarea e dura, o ploaie de huidulei pleaca din inima unor fani raniti in orgoliu: "Pellegrini dimision!” si "Fuera” rasuna Bernabeul. Unul dintre preferatii fanilor merengue, si unul dintre putinii jucatori care au incercat sa schimbe ceva Lass Diarra era schimbat. La fel si impresia fanilor madrileni. Undeva la nivelul gazonului, tipul inalt si subtirel se retragea. Deocamdata doar pe banca de rezerve…

Aplauze pentru ‘alcorconi’

Meciul retur dintre Real Madrid si Alcorcon nu a contat. Euforia creata inaintea meciului a disparut cand dupa 30 de minute scorul se incapatana sa ramana 0-0. Real pierduse calificarea in meciul tur. Cu un joc modest, cu un adversar incomod si ambitios, cu un alt adversar (un tip imbracat nici in alb si nici in galben si care-si spune arbitru), cu un Raul adormit de ‘invocarea spiritului’ si cu jucatori care au cautat aproape de fiecare data rezolvarea individuala in detrimentul unei pase simple, Real Madrid nu a avut nici o sansa. Pellegrini a conceput un prim unsprezece ciudat, preferand doi inchizatori (Diarra si Gago) intr-un meci in care avea nevoie de 5 goluri. Mai mult, Gago a fost pastrat tot meciul, iar Van der Vaart, un baiat care probabil ar merita ceva mai multe sanse introdus la pauza. De altfel olandezul a marcat singurul gol al Realului tarziu in minutul 80. Au fost nevoie de 170 de minute pentru a marca un gol unui adversar de liga a treia…neputinta? nepasare? indolenta?

La final s-a incheiat 1-0, iar madrilenii s-au intrecut pentru a ajunge la vestiare. Pe teren, victoriosi, au ramas baietii in galben. Aplaudati la scena deschisa de cea mai mare audienta din viata lor. Undeva in tribuna, un domn in varsta privea in gol. Ce durere sesizai lejer in ochii tristi ai batranelului. Intotdeauna ferm si demn, sprijinindu-se in baston, batranelul gaseste puterea sa se ridice neajutat. Priveste spre gazon si aplauda. Le ofera acelor baieti imbracati in galben aplauzele vietii. El spre deosebire de mine nu uitase ca ‘fotbalul a fost odata frumos’.

Real Madrid: Dudek; Lass (Marcelo 70), Albiol, Pepe, Arbeloa; Gago, Diarra (Van der Vaart 46’), Kaká; Higuaín, Raúl, Van Nistelrooy

Alcorcón: Juanma; Nagore, Íñigo López, Borja Gómez, Rubén Anuarbe, Fernando Béjar (Vara 67’), Mora, Rubén Sanz, Ernesto, Borja (Jeremy 78’), Diego Gascón (Carmelo 57’)
Views: 477 | Added by: Dorin | Rating: 0.0/0