Bine aţi venit! Vizitator

Main » 2010 » Februarie » 28 » Victorie in ‘insula blestemata’
12:24
Victorie in ‘insula blestemata’
El Pipita Higuain a fost din nou in centrul atentiei in victoria clara a madrilenilor din Insulele Canare, scor 5-1 cu CD Tenerife. Prin dubla reusita si prin pasa de gol catre Ricardo Kaka, Gonzalo Higuain a demonstrat inca odata de ce fanii madrileni il apreciaza atat de mult. Forma senzationala pe care Higuain o traverseaza a lasat acum urme si asupra echipei lui José Luis Oltra, ba chiar a reusit sa stearga ‘fantomele trecutului’ care bantuiau meciurile madrilenilor din Canare.

Real Madrid a avut de lucru in prima parte a partidei de pe Heliodoro Rodríguez López. Gazdele au inceput bine si Casillas s-a vazut nevoit sa intervina in doua randuri pentru a-si salva echipa. Presionati de elevii lui Oltra, ‘Los Merengues’ au reusit insa sa profite de prima mare ocazie creata si cursa splendida a lui Marcelo s-a incheiat cu golul lui Higuain, argentinianul aflandu-se la capatul unei pase excelente a fundasului brazilian. Acelasi Higuain urma sa majoreze avantajul oaspetilor in minutul 41 cand conationalul sau, Ezequiel Garay, excelent infiltrat in banda dreapta a scos o minge perfecta pe 16 m pentru Pipita, iar golgeterul madrilen a majorat avantajul madrilenilor la 2-0.

Partea secunda a debutat cu un carambol care a dat nastere la polemici. Ayoze i-a furat mingea din maini lui Casillas si a inscris cu capul din interiorul careului reducand din avantaj. Era doar minutul 46. Numai ca peste doar un minut, gasit excelent de Higuain, Kaka reuseste sa inscrie pentru 3-1, alungand orice suspiciune asupra echipei care avea sa castige cele trei puncte. Manuel Pellegrini a facut prima modificare cu 15 minute inainte de final, insa introducerea lui Van der Vaart a fost extrem de inspirata. Olandezul s-a aflat in prim plan in finalul partidei, iar la una din actiuni sutul sau l-a lovit in mana pe Luna. Penalty pe care Kaka i-l paseaza lui Cristiano Ronaldo, iar starul portughez marcheaza golul cu numarul 100 in cariera sa. In minutele de prelungire ale partidei, acelasi insistent Rafael Van der Vaart centreaza puternic din pozitie lateral dreapta, iar Raul Gonzalez, intrat intre timp in teren in locul lui Higuain isi trece numele pe lista marcatorilor printr-o deviere de artist.

Real Madrid nu a gresit si a castigat pe teritoriu inamic, in ‘insula blestemata’ asa cum inspirat a numit-o inainte de meci Tomas Roncero. O victorie care pastreaza echipa lui Manuel Pellegrini in coasta liderului FC Barcelona.

1 - Tenerife: Sergio Aragoneses; Marc Bertrán, Manolo Martínez (Omar, min. 60), Ezequiel Luna, Pablo Sicilia; Ricardo, Richi (Dinei, min. 67); Juanlu (Mikel Alonso, min. 81), Alfaro, Ayoze; Nino.

5 - Real Madrid: Iker Casillas; Sergio Ramos, Albiol, Garay, Marcelo; Lass, Xabi Alonso (Diarrá, min. 82), Granero (Van der Varrt, min. 74); Kaká, Cristiano Ronaldo, Higuaín (Raúl, min. 77).

realmadrid.footballclub.ro
Views: 726 | Added by: Dorin | Rating: 0.0/0
Total comments: 2
0
2 igogo   (27.03.2010 00:36) [Material]
smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile altfel nish nu poate fi....... higuain moi gheroi

0
1 Roger   (05.03.2010 16:12) [Material]
Au jucat frumos baietsii!!! Bravo! Indeosebi sint fericit pentru Raul!! Ce gol!!