Bine aţi venit! Vizitator

Main » 2009 » Noiembrie » 4 » Egal injust
10:22
Egal injust
Madridul a aratat ca poate. Un super meci ca Milan-Real a fost onorat de gruparea blanco printr-o prestatie mult mai buna decat evolutiile modeste din ultima vreme. Un Real care a venit pregatit sa castige la Milano si care cu putin noroc ar fi putut s-o faca. Pellegrini a inceput meciul cu Milan cu acelasi unsprezece pe care l-a trimis in teren la victoria cu Getafe. Nu a schimbat nimic, a incercat sa dea continuitate, iar elevii sai au raspuns pozitiv.

Cu doua benzi ceva mai sigure dar cu probleme la constructie, madrilenii au inceput bine meciul si incet dar sigur au aparut primele amenintari la poarta batranului Dida. Mai intai Kaka, apoi Benzema in doua randuri, Lass si Higuian au amenintat poarta rossonerilor in primele zece minute. Au fost doar primele suturi din totalul de 17 expediate de madrileni in prima parte. Milan a avut o singura sansa de gol, atunci cand Pato a fost blocat senzational de Casillas. Cu un Kaka ceva mai prezent in joc si cu inepuziabilul Lass Diarra care a controlat fiecare adversar in parte, Real a dat tonul in prima repriza. Madrilenii au dominat autoritar partida, Kaka, Benzema, Sergio Ramos sau Higuian incercand deseori poarta lui Dida. La o astfel de incercare, dupa o “jugada individual” cum spun spaniolii a lui Ricky Kaka, Dida respinge neinspirat in fata sutulputernic al conationalului sau, si Karim Benzema pe faza deschide scorul: 1-0 pentru Real Madrid din minutul 28.

Madrilenii nu au luat piciorul de pe acceleratie, insa imediat, actiunea frumoasa a lui Kaka ramane fara rezultat. Problemele din banda dreapta a Realului au lasat primele urme in minutul 35. Zambrotta lasat singur de Pipita, profita si de plasamentul prost al lui Ramos, scapa, centreaza si mingea il loveste pe Pepe (aflat in alunecare) in mana: arbitrul nu ezita si dicteaza punctul cu var: penalty pentru Ronaldinho si din minutul 35, Milan egala la unu. Pana la pauza, madrilenii par acuza temporar socul si Pato inscrie, insa golul sau este anulat dupa ce talentatul atacant brazilian faultase. S-a intrat cu egalitate pe tabela la pauza, dar toata lumea a fost de acord ca Madridul a fost echipa mai buna.

Partea secunda a inceput ceva mai calm. Ambele echipe au incercat sa transeze partida, dar la un moment dat ambele au parut multumite cu scorul inscris pe tabela. Boriello si Ambrosini de la gazde au fost aproape de gol ca urmare a unor faze fixe, in timp ce Real a ripostat prin Benzema. Pe final, Pellegrini apeleaza la artileria grea: ies Pipita si Benzema intra Raul si Van Nistelrooy. Capitanul aduce un plus in jocul madrilen si alaturi de Kaka reuseste sa ridice nivelul meciului, pierdut laun moment dat undeva intre tacticizare si lupta surda. Marcelo suteaza extrem de bine insa Dida reuseste sa prinda sigur, iar Inzaghi lufteaza in careu dupa un alt luft prealabil al lui Pepe. Ultima sansa de gol ii apartine lui Raul, insa din nou Dida a intervenit fantastic.

Real incheie la egalitate 1-1 meciul cu Milan de pe San Siro si lasa o impresie buna, asteptand acum derbyul cu Atletico Madrid dar si revenirea lui Cristiano Ronaldo.

Milan: Dida, Oddo, Nesta, Thiago, Zambrotta; Pirlo, Ambrosini, Seedorf; Ronaldinho, Borriello, Pato

Real Madrid: Casillas, Ramos, Pepe, Albiol, Arbeloa; Lass, Alonso, Marcelo, Kaká; Higuaín (Raúl 74’) , Benzema (Van Nistelrooy 81’)
Views: 545 | Added by: Dorin | Rating: 0.0/0