Bine aţi venit! Vizitator

Main » 2009 » Noiembrie » 26 » ‘Vuelve la ilusion!’
21:04
‘Vuelve la ilusion!’
Emotii pentru Real Madrid inaintea meciului cu FC Zurich. Emotii si printre fani, pentru ca dupa 56 de zile, au avut ocazia sa-l zareasca printre baietii imbracati in alb si pe noul rege de pe Bernabeu, portughezul Cristiano Ronaldo. Emotii avea si CR, grandiosul portughez metamosrfozandu-se intr-un pusti nerabdator sa atinga din nou mingea intr-un meci oficial, o minge probabil emotionanta la randul ei. Ronaldo s-a zbatut pe margine, s-a foit, si-a ros unghiile si a zambit larg. Acel zambet zarit undeva prin minutul 20 al meciului era semnatura lui Cristiano pe contractul fictiv prin care isi dadea acordul si concursul ca duminica va evolua pe Camp Nou.

Nici nu stiu daca inaintea acestui meci s-a facut o distinctie clara a emotiilor. Nu cred ca madrilenii erau prea tensionati de intalnirea cu portocalii lui Challandes sau erau deja atatati de inevitabilul El Clasico de duminica. Pellegrini nu a uitat de expresia ‘titularissimo’ si a apelat la Raul Gonzalez pentru acest meci. Capitanul a intrat din primul minut si a primit sansa unor minute care sa-i imbunatateasca recordul de goluri marcate. La meci festiv s-a aflat insa si Iker Casillas, care a bifat jocul cu numarul 100 in Champions League (cu 7 mai putin decat recordmanul absolut, legendarul Ollie Kahn), dar si Xabi Alonso care astazi a implinit 28 de ani.

Si Real a inceput bine, doar interventia excelenta a lui Leoni la sutul lui Kaka pastrand tabela intacta. Era doar minutul 4. Peste cateva minute, Xabi incearca si el vigilenta lui Leoni, dar mingea ocoleste violent buturile portii elvetiene. In minutul 20 insa madrilenii nu mai iarta: Kaka’ paseaza excelent catre Pipita Higuian, iar argentinianul isi continua seria golurilor cu o executie perfecta fara speranta pentru Leoni, iar Real prelua conducerea. Cinci minute mai tarziu, Xabi Alonso trece din nou pe langa gol, insa sutul sau este respins in extremis de Leoni, cel mai bun elvetian in prima repriza. In minutul 35, brazilianul Marcelo reuseste o executie splendida din vole insa nu are noroc, pentru ca exact inainte de pauza, cursa superba a lui Higuian plecat din dreapta spre interior sa ramana si ea fara rezultat. Avantaj minim pentru madrileni la pauza.

Repriza secunda incepe tot cu Real in atac. Raul are prima sansa a celui de-al doilea mitan, insa reluarea sa cu capul trece pe langa poarta. In minutul 51, Bernabeu aplauda in picioare. Ovatiile ii erau adresate lui Cristiano Ronaldo care iesise la incalzire. Pellegrini face si prima mutare, dar il trimite in joc pe Van der Vaart in locul lui Arbeloa. Brazilianul Marcelo revine in postura de fundas stanga. Peste doar 10 minute, Pellegrini nu mai accepta impotenta ofensiva si face si cea de-a doua modificare. Il scoate pe Raul si il trimite in teren pe Ronaldo. Portughezul ridica la rang superior notiunea de speranta pe Bernabeu cu fiecare sprint pe care-l face. Cateva biciclete, o pasa cu calcaiul iar fanii isi amintesc de ‘vuelve la ilusion’. Cu toate acestea la portughez s-a putut observa teama de orice contact, o frica inerenta dupa calvarul pe care lusitanul a fost nevoit sa-l indure in ultima vreme. Pana la final intra si Granero in locul lui Kaka, brazilianul servindu-l ideal inainte de schimbare pe Van der Vaart, insa olandezul a trimis peste. Si canteranul Granero s-a remarcat imediat, combinatia sa cu Ronaldo fiind aproape perfecta, doar interventia salutara a excelentului Leoni rapindu-i starului lusitan sansa revenirii cu gol.

‘Albii’ castiga cu scorul de 1-0 un meci in care nu au fortat si asteapta marele meci de la finalul acestei saptamani. Nu va fi usor, insa Real are acum un avantaj moral: si-a recastigat ’speranta’ cu aer de Madeira.

Real Madrid: Iker Casillas; Sergio Ramos, Pepe, Raúl Albiol, Arbeloa (Van der Vaart ‘55) ; ‘Lass’, Xabi Alonso, Marcelo; Kaká (Granero ‘89 , Higuaín, Raúl (Cristiano Ronaldo ‘69)

F.C. Zúrich: Leoni; Stahel, Barmettler, Koch, Tihinen, Rochat; Gajic, Aegerter, Margairaz, Djuric, Alphonse; Mehmedi.

Árbitru: Alain Hamer (LUX).
Views: 552 | Added by: Dorin | Rating: 0.0/0