Bine aţi venit! Vizitator

Main » 2009 » Octombrie » 19 » Victorie cu gîndul la Milan
16:03
Victorie cu gîndul la Milan
Real Madrid-Valladolid a fost meciul Capitanului. Raul Gonzalez si-a facut un cadou frumos cu ocazia doborarii unui nou record, marcand de doua ori in poarta echipei lui Mendillibar. O echipa oaspete, altfel, mai buna decat se astepta presa spaniola si nu numai.

Multa lume a ales calea cea mai usoara. ‘Capitanul nu mai este ce-a fost’, ‘Raul e in varsta’, ‘El Siete ar trebui sa lase altor jucatori mai tineri sansa de a juca’. Raul Madrid a tacut…a ascultat…a ramas pe banca…iar de fiecare data cand ‘jumatatea’ sa a avut nevoie de el, a iesit la suprafata cu puterile sale de mag si a facut lumina. Pana in minutul 20 al meciului cu Valladolid, clasa lui Raul a facut diferenta. Doua goluri semnate de Capitan in minutele 13 si 18 si Real Madrid conducea cu 2-0! In mod usor atipic primele goluri ale albilor au venit pe benzi: Granero cu o centrare excelenta catre Capitan dar si Marcelo cu o incursiune si un serviciu pe masura prin care a incercat partial sa-i rasplateasca antrenorului Pellegrini increderea acordata inaintea acestui meci. Dupa dubla lui Raul, madrilenii au oprit motoarele si i-au permis lui Nauzet Aleman (omul care inainte de meci marturisea ca are emotii ca va calca pe Bernabeu) sa inscrie un adevarat golazo in minutul 28, iar trupa lui Mendillibar incepe sa stranga randurile si sa ridice pulsul fanilor madrileni. Doar 15 minute a durat avantajul minim pentru ca exact inainte de pauza, Marcelo cu un sut superb cu piciorul drept a reusit sa-l invinga pe Jacobo pentru a treia oara si Real intra cu un lejer 3-1 la cabine.

Cu Van der Vaart titularizat in premiera (schimbat de Kaka in minutul 70), cu Lass Diarra, revenit dupa aproape doua saptamani de pauza si cu un Xabi Alonso inca neintrat in ritmul exact al Primerei, Real Madrid a scartait serios la mijlocul terenului, acolo unde fostul elev al lui Pellegrini la Villareal, Hector Font, a facut risipa de efort, iar Nauzet si brazilianul imprumutat de la Atletico Madrid, Diego Costa au facut o partida foarte buna. In minutul 52, oaspetii au redus din nou din handicap dupa golul semnat de Marcos, la o eroare a lui Xabi Alonso. Dupa acest gol, madrilenii incep sa traiasca si mai periculos, iar Pellegrini observa deruta. Muta castigator aruncandu-i cu 20 de minute inainte de final in teren pe Kaka si Higuain, iar argentinianul este cel care ucide sperantele oaspetilor marcand golul de 4-2 la doar 9 minute dupa ce intrase pe teren.

Victorie importanta pentru Real Madrid, dupa un joc normal in aceasta perioada a anului. O victorie cu gandul la marele meci de la mijlocul saptamanii din Champions League, cand ‘los merengues’ infrunta fosta echipa a lui Kaka, AC Milan.

Real Madrid: Casillas, Ramos, Albiol, Pepe, Marcelo, Xabi Alonso, Lass, Granero, Van der Vaart (Kaká 70’), Raúl (Drenthe 80’), Benzemá (Higuaín 70’).

Real Valladolid: Jacobo, Pedro López, Nivaldo, Luis Prieto, Arzo, Borja (Pele 78’), Font (Bueno 76’), Rubio, Nauzet (Manucho 52’), Diego Costa, Marcos G.

Goluri: 1-0 Raúl (13’), Raúl (18’), 2-1 Nauzet (28’), 3-1 Marcelo (45’), 3-2 Marcos (52’), 4-2 Higuaín (79′)
Views: 574 | Added by: Dorin | Rating: 0.0/0